הרשמה לבלוג TED

אני מתחייבת לשלוח בכל חודש רק מאמרים בעלי ערך מוסף. בכל מקרה תמיד תהיה לך בחירה- לצאת, או להשאר ולקבל את המאמר הבא!

מאמרים אחרונים בניהול

אי אפשר לקנות אושר בכסף.. או שאולי כן?

“צריך רק קצת מזל” היתה אומרת לי סבתא, ונותנת לי עוד קוביה מהשוקולד העבה עם הקוביות הכבדות, שהיא היתה שומרת במיוחד בשבילנו במגירה העליונה בסלון. למרות שהתקיימה רק מדמי הביטוח הלאומי, סבתא תמיד היתה מביאה לנו שוקולד ומתנות, וכשקצת התבגרנו נתנה לנו כסף כדי שנקנה מתנות לעצמנו. לסבתא שלי היתה גיסה אחת עשירה, אלמנה (שלוש פעמים לא עלינו) ו”נורא קמצנית” כך סבתא היתה אומרת. וביחד עם השוקולד המתוק למדתי את ההבדל בין כסף לבין חום ואהבה, בין כסף לבין אושר בחיים. כי הרי אי אפשר לקנות אושר בכסף, נכון?

מייקל נורטון, פרופסור לשיווק בהארוורד, לימד אותי שסבתא טעתה: אפשר לקנות אושר בכסף, וממש בכל פינת רחוב, ואפילו מאוד בזול! רוצים לדעת איך? בסרטון TED הקצר הזה הוא מראה לנו את הדרך הפשוטה לקנות אושר: במקום להוציא את הכסף על עצמנו, אנחנו פשוט צריכים להוציא אותו על מישהו אחר. ותאמינו לו, הוא בדק את זה: סטודנטים בקנדה קיבלו מעטפה עם כסף, חלקם התבקשו להוציא אותו במהלך היום על עצמם- לקנות לעצמם משהו, לשלם חשבונות, לעשות בו כל דבר שהיו עושים עם כסף משלהם. חלק אחר מהסטודנטים התבקש להוציא את הכסף על מישהו אחר: לקנות מתנה למישהו, לתרום למטרה שאתה מאמין בה וכדומה. לא משנה מה בחרו האנשים לעשות עם הכסף, ולא משנה כמה הם קיבלו (5$ או 20$), כשאתה מוציא כסף על עצמך זה לא משפיע על מידת האושר שלך. לא מעלה ולא מוריד. לעומת זאת, אם אנחנו מוציאים כסף על מישהו אחר, אנחנו הופכים מאושרים יותר. זה כל כך פשוט? מסתבר שזה גם כל כך עוצמתי…. כסף מגדיל את התוצאות– בניסוי בצוותי מכירות בבלגיה, בצוותים בהם עובדים קיבלו כסף והתבקשו להוציא אותו על חברי הצוות שלהם, תוצאות המכירות של הצוות גדלו משמעותית. זה לא קרה בצוותים שבהם העובדים קיבלו את אותו סכום כדי להוציא על עצמם. כסף משפר את המיקום בליגה – בליגת דודג’בול (מחניים) בארה”ב, קבוצות שבהן הספורטאים הוציאו כסף על חברי הקבוצה שלהם שיפרו את ההישגים ושמרו עליהם כל העונה. זה לא קרה לקבוצות שבהן הספורטאים קיבלו כסף כדי להוציא אותו על עצמם.

אז אולי בעצם סבתא שלי כן הכירה את הסוד הגדול? מבלי לומר או להסביר לי, היא פשוט נתנה. הגיע הזמן לשתף בו את כולם. היום זה ממש פשוט לתרום באתרי העמותות, או לעגל לטובה, ללא מאמץ! (בממוצע 4 ש”ח לחודש).
ככל שאני מכירה יותר ארגונים בחברה האזרחית, אני יודעת עד כמה התמיכה שלנו נותנת להם אוויר לנשימה ורוח גבית לעשייה הנפלאה שהם עושים בשביל כולנו.

יש לי הצעה מיוחדת בשבילך: כל מי שתורם מעל 100ש”ח, מקבל ממני 50% הנחה בפגישת יעוץ או אימון אישי. התקשרו אלי וספרו לי למי תרמתם, ואיך אתם מרגישים?

תהיו חברותיים, שתפו ברשתות...

דילוג לתוכן