הרשמה לקבלת מאמרים בניהול

אני מתחייבת לשלוח בכל חודש רק מאמרים בעלי ערך מוסף. בכל מקרה תמיד תהיה לך בחירה- לצאת, או להשאר ולקבל את המאמר הבא!

פוסטים אחרונים בטד

החופש האמיתי שלי

איך נראה החופש האמיתי שלך? אני שואלת את עצמי, או במלים אחרות: למה בעצם אנחנו קוראים חופש?

שאלת קיומה של בחירה חופשית היא שאלה פילוסופית כבדת משקל- האם אנחנו יכולים לדבר על רצון חופשי? האין זו הסביבה והתרבות שיצרו עבורנו את טווח האפשרויות ולימדו אותנו מה אנחנו רוצים? ובתרבות הצריכה של ימינו אולי נכון יותר לומר מה אנחנו צריכים?

הייתי כמעט בת 16 כששמעתי הרצאה של פרופסור ישעיהו ליבוביץ במחנה קיץ של נוער שוחר מדע. "אדם צרררררריך להשתין!" הוא צעק בישירותו הבוטה על הקהל הצעיר והמופתע. "כל היתר- בחירה!"

במשך שנים רבות התייחסתי לדברים כפשוטם: אם הכל נתון לבחירה, אז על הכל יש לקחת אחריות. "דו"ח רווח והסבר", קוראים לזה בארגונים, בציניות שמשדרת את המסר הברור: אין מקום לתירוצים, לא משנה מה הנסיבות, אתה מוכרח להצליח להגיע לתוצאה הרצויה. מה הפלא שמתוך סד כזה – אנשים רק רוצים לצאת לחופש?

"חופשי זה לגמרי לבד" שר יהודה פוליקר ומלמד אותנו שהמערכת המורכבת הקרויה יחסים אנושיים יוצרת מגוון אילוצים. אבל האם אנחנו רוצים להיות לבד? הוא ממשיך להזכיר לנו "שאחד ואחד זה בעצם המון": כדי לחיות חיים משמעותיים, אנחנו לומדים למתוח את השרירים ולהצליח במציאות של תלות הדדית. ושוב עולה שאלת החופש: בתוך מגוון התפקידים שלי במערכות המורכבות: אשה, אמא, בעלת עסק, חברה בקהילה- איפה אני חופשיה באמת?

החופש האמיתי נמצא ביכולת שלי לבחור בכל רגע מי אני רוצה ויכולה להיות. החופש לבחור מי אני אינו מקבל ביטוי דווקא כשאני עושה "מה שבא לי"- יושבת עם הרגליים על השולחן, לוקחת עוד מנה של גלידה "כי מותר לי" או מתחמקת מאחריות "כי מישהו אחר כבר יעשה". אני חופשיה באמת כשאני מודעת וזוכרת לענות לעצמי על השאלות החשובות: למה אני כאן ובשביל מה באתי. "דע את עצמך" היתה הכתובת בשערי המקדש של אפולו, ועבורי היא המפתח לחופש האמיתי. החופש לבחור את הערכים שלי, ולבדוק עד כמה אני עומדת בהם. אני חופשיה כשאני חיה מתוך התאמה בין האמונות שלי לבין הפעולות שלי בכל המערכות שבהן אני לוקחת חלק. זהו חופש שלא תמיד נוח לקיים אותו. יש הטוענים שהוא דורש משמעת עצמית, מושג שיפוטי במיוחד, בעיקר כשהוא מושמע כלפי עצמנו: "אין לי מספיק משמעת עצמית כדי להתאמן למרתון / ללמוד בקורס אונליין / לקום מוקדם בבוקר". אבל האם יש לך מספיק משמעת עצמית כדי לצחצח שיניים פעמיים ביום? להתגלח? להתאפר? אז מה ההבדל? הרגלים שסיגלנו לעצמנו הפכו לחלק מהשגרה שלנו, וכך הפכו אותנו למי שאנחנו, כמאמר הפתגם הספרדי: "הרגל מתחיל כחוט  משי, והופך במהרה לכבל של פלדה".

אז איזה הרגלים חדשים אני רוצה לסגל השנה? החופש לשנות את דעתי ולבחור מחדש, דורש ממני להקשיב לעצמי, ולבחון עד כמה אני פועלת על פי האמונות שלי, ועד כמה מתאימה את עצמי למה שמקובל בסביבה: האם אני חופשיה כאשה בתוך סביבה עסקית גברית? האם אני חופשיה להגיד את מה שאני חושבת ללקוחות שלי? ומי בעצם מגביל אותי- הסביבה, או אולי הפחדים שלי והאמונות המגבילות לגבי מה שעלול לקרות אם אהיה חופשיה?
העצמאות אינה מושגת במלחמה, אלא דוקא מתוך פתרון הקונפליקטים הפנימיים, והתמודדות עם התפיסות המעכבות אותנו מלבטא את עצמנו בחופשיות.

"הפחד העמוק ביותר שלנו הוא לא שמא אנחנו חלשים מדי. הפחד העמוק ביותר שלנו הוא שאנחנו בעלי עוצמה שמעל לכל שיעור. זה האור שבנו, לא האפלה שבתוכנו שמפחיד אותנו יותר מכל. אנחנו שואלים את עצמנו, איזה זכות יש לי להיות מבריק, יפהפה, מוכשר ואהוב? למען האמת, איזה זכות יש לכם לא להיות? אתם ילדיו של אלוהים. כשאתם בוחרים לשחק בקטן אתם לא משרתים את העולם. אין שום דבר נאור בצמצום האישיות שלנו כדי שאחרים לא ירגישו חסרי ביטחון. נולדנו כדי לממש את הקסם האלוהי הגלום בנו. הוא לא גלום רק בחלק מאיתנו, כל אחד מאתנו נושא את הקסם הזה בתוכו. כאשר אנחנו נותנים לאור הפנימי שלנו לזרוח אנחנו מעניקים, בלי מודע, רשות לאחרים לעשות כמונו. כשאנחנו משתחררים מהפחדים שלנו, הנוכחות שלנו משחררת אחרים."
(מריאן ויליאמסון)

 

חג עצמאות שמח!

תהיו חברותיים, שתפו ברשתות...

תודה שנרשמת לרשימת התפוצה

אני מתחייבת לשלוח בכל חודש רק מאמרים בעלי ערך מוסף. בכל מקרה תמיד תהיה לך בחירה- לצאת, או להשאר ולקבל את המאמר הבא!

דילוג לתוכן